وضعیت فرهنگی دانمارک

وضعیت فرهنگی

زبان این کشور دانمارکی است که از گروه زبانهای آنگلو ساکسون می باشد. زبان انگلیسی در دانمارک رواج زیادی داشته و تقریبا عموم دانمارکی ها قادر به تکلم این زبان هستند. در دانمارک به غیر از کلیسای لوترن که مذهب رسمی اکثریت مردم دانمارک محسوب می شود ، 11 مجمع مذهبی دیگر به رسمیت شناخته شده اند که پرجمعیت ترین آنان کاتولیک ها با جمعیتی حدود یک درصد کل جمعیت  می باشند. دانمارک دارای 8 دانشگاه در شهرهای مختلف از جمله کپنهاگ ، آرهوس، اودنسه، آلبورگ و رسکیلده به اضافه یک مرکز دانشگاهی در جنوب یولند و دو مرکز تخصصی به نام های دانشگاه فنی دانمارک و دانشگاه سلطنتی کشاورزی و دامپزشکی است. مراکز دیگر آموزش عالی شامل کالجهای آموزش فنی، تجاری و دیگر تخصصها می باشد.

 به طور کلی مردم دانمارک برای فرهنگ اهمیت زیادی قائل هستند. حجم زیادی از سفرهای خارج کشور مردم دانمارک برای دیدن جاذبه های فرهنگی سایر کشورها می باشد.

 

مسلمانان دانمارک

 

در حال حاضر حدود 280 هزار مسلمان در کشور دانمارک زندگی میکنند که 4/5 درصد جمعیت این کشور را تشکیل میدهند. گروه های مختلفی از مسلمانان نیز در این کشور تشکیل و به فعالیت مشغولند که از این گروه ها نوزده گروه رسمی بوده و از سوی دولت دانمارک به رسمیت شناخته شده اند . مراکز مختلف اسلامی در بخشهای مختلف شهر فعال هستند و مکانهایی را تحت عنوان مسجد جهت برگزاری مراسم مذهبی از جمله نمازهای جماعت ، جمعه و سایر مراسم اختصاص داده اند. مسجد امام علی (ع) نیز بعنوان یکی از بزرگترین مراکز اسلامی منطقه اسکانیناوی فعال بوده و بزرگترین مرکز شیعی به شمار می اید این مرکز که وابسته به مجمع جهانی اهل بیت میباشد محل اجتماع شیعیان از کشورهای مختلف از جمله عراق ، لبنان ، افغانستان و اتباع ایرانی در مراسم مختلف میباشد.

نشریات و مطبوعات دانمارک

 

در حال حاضر 7 روزنامه سراسری در دانمارک توزیع میشود و بقیه در استانها و مناطق خاصی توزیع میگردند. هفت روزنامه فوق که همگی به زبان دانمارکی منتشر میشوند عبارتند از :

یولند پستن ، پولیتیکن ، اینفورماسیون ، برلینسکه ، بورسن ، بی تی و اکسترا بلادت . همچنین سه روزنامه سراسری دیگر به نامهای مترو اکسپرس ، اوربان و نیهدز اویسن نیز در جامعه دانمارک وجود دارد که به شکل رایگان همه روزه توزیع میگردند. در میان روزنامه های سراسری دانمارک یولند پستن  ( که مقر اصلی آن در جزیره یولند در غرب دانمارک میباشد ) بزرگترین و پرفروش ترین بوده و اولین روزنامه ای میباشد که در سال 1954 میلادی در دانمارک به شکل رنگی چاپ و منتشر شده است . شایان ذکر است این روزنامه برای اولین بار در سال 1995 در سایت اینترنتی قرار گرفت . اما تنها  نشریه ای که در کشور دانمارک به زبان اگلیسی منتشر میگردد هفته نامه کپنهاگن پست است . این نشریه بیشتر اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی را بدون تحلیلهای عمیق و مو شکافانه ارائه مینماید. در بخش رادیو و تلویزیون نیز بخش انگلیسی وجود ندارد و دوشبکه رسمی سراسری به نامهای DR1 و DR2 فعالیت مینمایند